Karboksyterapia
Karboksyterapia
Na czym polega zabieg karboksyterapii?
Karboksyterapia to terapia dwutlenkiem węgla. Zabieg, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać, polega na śródskórnej lub podskórnej, precyzyjnej aplikacji kontrolowanych dawek medycznego dwutlenku węgla drogą iniekcji (wkłucia).
Wskazania do zabiegu karboksyterapii
Jakie są wskazania do zabiegu karboksyterapii?
Karboksyterapia ma bardzo szerokie zastosowanie, a liczne badania potwierdziły jej skuteczność w wielu obszarach. To doskonała metoda do terapii twarzy i ciała.
Wskazania do zabiegu karboksyterapii to:
- cienie i obrzęki pod oczami
- wypadanie włosów
- cellulit
- lokalnie nagromadzona tkanka tłuszczowa (np. podbródek, brzuch – „oponka”, bryczesy)
- rozstępy
- wiotka skóra (np. ramiona, twarz, szyja, dekolt)
- profilaktyka anti-age
Skuteczność karboksyterapii
Dlaczego karboksyterapia jest tak skuteczna?
Iniekcyjne, kontrolowane podanie medycznego dwutlenku węgla działa dwufazowo – biochemicznie i mechanicznie.
Działanie biochemiczne bazuje na zjawisku opisanym już ponad 100 lat temu przez duńskiego fizjologa, Christiana Bohra. Odpowiada ono za silne rozszerzenie naczyń, zwiększenie przepływu krwi i wzrost stężenia tlenu w obszarze zabiegowym. Proces ten powoduje powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz udrożnienie zwężonych naczyń krwionośnych. To te zjawiska prowadzą do intensywnego dotlenienia obszaru zabiegowego, dopływu substancji odżywczych, usunięcia produktów przemiany materii w wyniku czego następuje regeneracja. Kontrolowane wywołanie stanu zapalnego prowadzi do stymulacji produkcji elastyny i kolagenu, co wydatnie wpływa na wygładzenie i ujędrnienie skóry oraz redukcję cieni pod oczami.
Efektem działania mechanicznego zabiegu jest rozbicie złogów tłuszczowych. Dwutlenek węgla podawany podczas zabiegu przekształca się w kwas węglowy, który uszkadza błony komórek tłuszczowych. Dochodzi wtedy do zjawiska lipolizy, czyli rozpadu tłuszczu. Karboksyterapia zwiększa również drenaż limfatyczny, co pozwala skutecznie niwelować worki pod oczami i wspomaga walkę z cellulitem.
Wpływ karboksyterapii
Podsumowując, zabieg karboksyterapii wpływa na:
- rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zwiększa przepływ krwi w obszarze zabiegowym
- przywrócenie lub pobudzenie mikrokrążenia wpływające na dotlenienie obszaru zabiegowego
- poprawę drenażu limfatycznego, przez co zmniejszony zostaje obrzęk i usuwane są toksyny z organizmu
- produkcję elastyny i kolagenu odpowiedzialnych za elastyczność i napięcie skóry
Zabieg karboksyterapii jest bezpieczny
Czy zabieg karboksyterapii jest bezpieczny?
Zdecydowanie tak! Karboksyterapia to bezpieczny zabieg wywodzący się z medycyny. Pełne bezpieczeństwo gwarantuje wykonywanie zabiegu przez wykwalifikowanego kosmetologa z doświadczeniem i używanie do niego wysokiej klasy urządzenia.
Dwutlenek węgla występuje w organizmie naturalnie i to w znacznych ilościach, a podawany w trakcie zabiegu zostaje wydalany z organizmu jako produkt wymiany gazowej. Ilość podawanego w trakcie zabiegu dwutlenku węgla jest zbliżona do ilości gazu produkowanego w trakcie wysiłku fizycznego!
Dbając o bezpieczeństwo naszych pacjentów, podczas pierwszej wizyty zostaje przeprowadzony szczegółowy wywiad w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań do tej metody.
Medyczny dwutlenek węgla używany podczas zabiegu jest certyfikowany, a wszystkie elementy, z których korzystamy są sterylne i jednorazowe.
Zabieg karboksyterapii
Czy zabieg karboksyterapii pozostawia ślady na ciele ?
Istnieje prawdopodobieństwo powstania drobnych lub większych siniaków czy wybroczyn w miejscu wkłucia, dlatego nie rekomendujemy tego zabiegu na przykład jako zabieg bankietowy.
Ile zabiegów karboksyterapii należy wykonać?
Podczas pierwszej wizyty zawsze podajemy szacunkową liczbę zabiegów. Z naszego doświadczenia wynika, że minimalna seria składa się z 6 zabiegów. Redukcja lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej może wymagać większej liczby zabiegów w zależności od odczekiwanego efektu.
Jak długo utrzymują się efekty po karboksyterapii?
Wszystko zależy od celu zabiegu. Poddawane zabiegowi rozstępy nie wracają do stanu pierwotnego. Cellulit czy lokalnie nagromadzona tkanka tłuszczowa podlega redukcji, której trwałość zależy również od trybu życia i przestrzegania zaleceń pozabiegowych. W zależności od nasilenia zmian po serii zabiegów zalecamy zawsze wykonywanie zabiegów przypominających zazwyczaj raz na trzy miesiące.